"Přátelé" z východu

13. června 2017 v 17:59 | Wic |  Mé názory a úvahy

Projekt, co jsem dělala do Společenských vět, aneb můj názor na naše "východní přátelé"

Zduř,
velmi jsem si stěžovala, že musím dělat po dlouhé době nějaký ten pracný domácí úkol do školy, naštěstí aspoň to bylo na zadané téma, které je mi celkem blízké, a tak jsem nemusela googlit každé slovíčko nebo si hledat cizí argumenty. Zadání bylo takové, že jsme se měli vyjádřit k tomu, jak se obecně Češi staví k Islámu, uprchlické krizi nebo jakémukoliv jinému podtématu, co se týká této oblasti. A když už jsem se s tím psala, řekla jsem si, proč to ve zkrácené verzi nedat též na blog? Myslím si, že je to vcelku aktuální téma a mohlo by vás i třeba zajímat, co si o tom myslím já. Asi jste si všimli, že jsem taková netradiční osůbka, co se učí už pár let Turecky, nesouhlasí s většinovou dnešní generací a ráda jde proti proudu...
Budu moc ráda, když svůj názor zanecháte v komentářích. Ale teď už ke "zkrácenině" mého "rozboru", co jsem dělala do školy.Na internetu jsem prohlédla několik diskuzí o Islámu, ačkoliv se jednalo o rozdílné portály, názory lidí v komentářích se stále opakovaly, a proto mi připadalo zbytečné rozebírat jeden komentář z mnoha se stejným názorem. Rozhodla jsem se tedy shrnout pár hlavních postojů, které zastávají k tomuto náboženství a kultuře Češi na internetu.
Odpůrci Islámu:
Sem bych zařadila dvě skupiny lidí (pokud tedy nepočítám trolly), no a to ty, kteří mají k tomuto postoji pádné argumenty (těch je ale bohužel malá část) a pak jsou zde též ti, kteří naprosto nevědí ani pomalu, kdo byl Mohammad, ale nejraději by všechny muslimy vybombardovali (nejvíce mě na tom dostává fakt, že tito lidé přes všechnu svou "nenávist" k muslimům jezdí na dovolenou například do Egypta, Tunisu nebo mají třeba tetování Ruky Fátimy).
Mezi pádné argumenty odpůrců Islámu bych například to, že se nedokáží naší kultuře přizpůsobit (takže by měli zůstat u sebe a nelézt do Evropy), že se nedají mez uprchlíky vytřídit "ti správní" a "ti špatní" nebo třeba to, že naši obyvatelé mají panickou hrůzu z nich, a tak by se nejdříve měla i naše společnost na společné soužití připravit.
Ono právě tím strachem je způsobeno to, že čeští obyvatelé mají proti nim tak radikální názory. Ale to bychom se měli podívat na to, odkud ten strach vůbec pramení. Z historického hlediska to ani tak podle mě není, protože u nás málo lidí ví, kdo nechal Hitlera rozšiřovat svou zemi dál, natož aby někdo věděl, kdo všechno patřil například do Osmanské říše. Podle mě je to díky médiím, ty podávají "konzumujícím občanům bez vlastního názoru" dostatek ne až tolik pravdivých informací, ze kterých se pak opravdu dobře tvoří xenofobní postoje.

Ti, co jsou pro Islám:
Tuto kategorii bych rozdělila na čtyři podskupinky. První dvě jsou takové dost povrchní. Například ženské, které jsou celé udělané z "arabských typů" chlapů, a proto konvertují, odjíždí do muslimských zemích, a pak se díví, že jim někdo dá přes hubu.
Další jsou ti, co se bojí natolik, že raději drž hubu, aby si náhodou jeho nevybral nějaký "islamista" za terč. Opět zde musím zmínit Hitlera, nebylo to tak náhodou podobně, když Francie a Anglie raději byli zticha, nezabránili mu v rozšiřování území, no a to jen proto, že nechtěli být "ti špatní".
Pak jsou zde tací, co by nejraději pomohli všemu živému, ale já se stejně ptám, byli by nakonec ochotní si vzít nějakého uprchlíka k sobě domu?
Poslední jsou konečně ti, co mají nějaké racionální důvody proto, proč Islám "ano". Vždyť muslimové jsou též lidé. Měli bychom jim dát možnost žít stejný dobrý život, jako žijeme my. Tato skupinka lidí, zastávající názor, který není vůbec proti tomuto náboženství, dokáže aspoň rozlišit to, že muslim není ten debílek z IS, protože IS útočilo i na Medínu, a který "pravý muslim" by útočil na jedno ze svých poutních míst?

Tento "odborný rozbor" bych ráda zakončila svým názorem. První věc, kterou jsem tak postřehla je to, že mladá generace muslimů žijících v evropských zemích je taková "jiná". Nechci je házet do jednoho pytle, sama škatulkování nemám ráda, ale prostě tento "rozbor" se snad ani jinak udělat nedá...
Připadá mi prostě, že takový ti rádoby muslimové, kteří jsou obdobně starší než já, modlí se ke svému Bohu proto, protože je to povinnost, ne že by byl opravdu "jejich" a pomalu ani neumí svůj původní jazyk, natož aby si dokázali přečíst Korán v originále. Já je osobněn prostě považovat za Evropany nemohu. Ano, narodili se tady, ale prostě mají kořeny jinde. Na druhou stranu ale ani nejsou občané země svých rodičů. Kam tedy patří? Nikam, no a právě toto je pak svádí k tomu, aby začali bojovat za nesmyslnou myšlenku, kdy jim má patřit celý svět.
Tímto jsem chtěla naznačit hlavně to, že právě tito lidé mají největší sklony k tomu se k IS nebo jiné obdobné teroristické organizaci připojit.
Dále mi vadí, ale to spíše na lidech kritizující Islám, než na samotných muslimech, to, že znají jen pár zmatených informací, které někde zaslechli. No a na základě nich kritizují. Což prostě nejde. Mám vždycky chuť těm lidem jednu vrazit, když slyším, jak říkají, že muslimové mohou mít kolik chtěj manželek (ne, mohou mít jen tyři, stejně jako měl Mohammad, ten zbytek jsou otrokyně), nebo že Korán povoluje to, co se právě teď děje s IS (ne, nepovoluje, jde jen o to, že Al-džíhád se může vést proti komukoliv jakéhokoliv jiného vyznání, ale jen jako obrana). Pak se odkazují na to, že takto je to v Koránu, no a přitom ani neví jak ta kniha vypadá.

A úplně nakonec musím říct ještě jeden svůj názor - a to na Američany, ke kterým já mám asi úplně stejně záporný postoj, jako velká část Čechů k muslimům. Všichni lidé v dnešní době asi vědí, co je je to Ál-Kaida nebo IS, ale kdo ví proč je třeba Íránu takový neklid? Kdyby moji "oblíbení" Američané se do tamních sporů nezačali montovat, tak by to nemuselo být tak vyhrocené. Ale když chtějí na tom získat něco pro sebe (jako tomu bylo i při jejich míchání se do 2. sv války), nic o tom nevědí a ani se o to nezajímají,prostě si tam přijedou a dají mezi Šiítské občany Sunnitského vládce, tak co můžou čekat, že se stane asi?!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. června 2017 v 18:20 | Reagovat

Pak jsou zde tací, co by nejraději pomohli všemu živému, ale já se stejně ptám, byli by nakonec ochotní si vzít nějakého uprchlíka k sobě domu? - Nemám ráda tenhle argument. Nikdy bych si k sobě domů nevzala vozíčkáře, postiženého, retardovaného nebo ležícího důchodce. Nemám velký byt nebo dům, nemám času na rozhazování, nemám peněz na rozhazování za jiného a nechci se o ně osobně starat. Nechtěla bych ani o blízkého, radši bych mu zajistila nějakou péči. Znamená to tedy, že mám držet hubu o tom, jak by se jim mělo pomoct? To je úplně to samý a moc logiky to nemá. Vždyť to jde naprosto stejně vzáthnout na to, že nemám říkat, že tu holku co jí srazili z kola měl někdo vytáhnout ze škarpy, pokud nejsem připravená dojet k té škarpě a vytáhnout ji osobně. Jde mi jen o nelogiku tohohle jednoho argumentu, nevyjadřuju tím svůj postoj k probírané problematice, ale k němu.

2 Eliss Eliss | Web | 13. června 2017 v 18:36 | Reagovat

Můj názor je pořád stejný - nemám ráda žádné muslimy, nejím kebab a do Egypta na dovolenou nejezdím, a ani by mě to v životě nenapadlo...

3 Wic Wic | E-mail | Web | 15. června 2017 v 14:35 | Reagovat

[1]: Nejde spíše o to, proč jí někdo z té škarpy nevytáhl, ale jestli by jí byl OCHOTNÝ vytáhnout. Když se bavíme jen čistě o tomto argumentu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama